چاپ کتاب عکس

چاپ کتاب عکس : کتاب عکس یا همان فتوبوک ( photo book ) کتاب‌هایی هستند دارای عکس و معمولا بدون نوشته ( در برخی موارد نوشته‌ هم دارند ) هستند . چاپ کتاب عکس برای بیشتر افراد و در سنین متفاوت جذاب می باشد . کتاب عکس یا فتوبوک آلبوم های سبک و کم هزینه ای می باشند که ضخامت کمتری نسبت به آلبوم های دیجیتال دارند به عبارت دیگر می توان گفت کتاب‌ های عکس ظریف تر هستند .

کتاب عکس یا فتوبوک چه کاربردی دارد ؟

از کتاب‌ های عکس می توان به عنوان کتاب‌ های نمونه کار یا منو ی رستوران ها ، کافی شاپ ها یا به عنوان آلبوم شخصی استفاده نمود . می توانیم عکس ها و خاطره های خودمان را به صورت کتاب عکس یا فتوبوک چاپ نماییم تا خاطره های لذت بخش و گاهاً تلخ زندگی مان به گونه ای خلاقانه برای همیشه زنده نگه داشته شوند .

هزینه ی چاپ کتاب عکس یا فتوبوک چقدر است ؟

این گونه کتاب ها غالباً رنگی می باشند و چاپ کتاب های رنگی و دارای عکس به دلیل استفاده از رنگ های متنوع نسبت به کتاب های سیاه و سفید به صرف هزینه ی بیشتری برای چاپ احتیاج دارند البته هزینه ی چاپ این کتب به مراتب از هزینه چاپ دیجیتال کتاب و چاپ افست کتاب کمتر می باشد .

چاپ کتاب عکس

تفاوت آلبوم و کتاب عکس

کتاب عکس با آلبوم عکس فرق دارد . در کتاب عکس ما عکس ها را بر روی کتاب چاپ می کنیم و انتخاب سایز عکس ها ، سایز کتاب ، نوع و جنس کاغذ کتاب ، نوع و جنس جلد و حتی عکس ها و نوشته های روی جلد نیز با خودمان می باشد . همچنین امکان قرار دادن چارچوب ها و فریم های گوناگون در عکس ها و همچنین تعیین بک گراند های ( پس زمینه های ) زیبا و خلاقانه و به سلیقه ی خودمان از دیگر مزیت های کتاب عکس یا فتوبوک می باشد .

چگونه یک فتوبوک یا کتاب عکس بسازیم

پس از انتخاب موضوع فتوبوک سایز و ابعاد کتاب را تعیین می کنیم . سپس عکس هایی که قرار است در فتوبوک چاپ شود را انتخاب می نماییم . طرز قرار گرفتن عکس ها و صفحه ها و نحوه ی مرتب شدن آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا این کتاب ها بیشتر به صورت بصری با مخاطب ارتباط برقرار می‌ کنند . نکته ی دیگری که باید به آن توجه نماییم این است که کیفیت عکس های چاپ شده باید بسیار عالی و شفاف باشد که این مورد از طرفی به کیفیت خود عکس و دوربین و از طرفی دیگر به کیفیت کاغذ کتاب بستگی دارد (این که از کاغذ کلاسیک استفاده نمایید یا از کاغذ گلاسه که به انتخاب خود مشتری می باشد . ) . بدون شک اگر در فتوبوک ها از عکس‌های مناسب و با کیفیت مناسب استفاده نشود مخاطب دیگر علاقه‌ ای به دنبال کردن عکس ها نخواهد داشت در مقابل اگر کتاب عکس از کیفیت بالایی برخوردار باشد و رنگ و شفافیت کافی را داشته باشد و در کنار این موارد چیدمان مناسبی نیز داشته باشد مخاطبان را جذب خود خواهد کرد بنابراین برای طراحی و چاپ کتاب عکس مناسب بهتر است به دنبال ناشران حرفه ای باشیم . مورد دیگری که در طراحی کتاب عکس باید به آن توجه نمود طراحی جلد مناسب می باشد زیرا جلد کتاب بسیار اهمیت دارد و جلد با کیفیت نشان دهنده ی ارزش کتاب می باشد . برای اندازه های کوچک می توانید از جلد نرم یا از جنس کتان استفاده کنید و برعکس برای اندازه های بزرگ می توانید از جلد سخت استفاده نمایید اما باز هم انتخاب با شماست .

ایده های جذاب برای درست کردن کتاب عکس

۱. تجربیاتی مثل اولین راه رفتن یا اولین غذا خوردن کودک و … را می‌توان به صورت کتاب عکس درآورد .

۲. سرعت رشد نوزادان بالا می باشد و این تغییرات ناشی از رشد حتی به صورت ماهانه هم در آنها مشهود است که می توانیم عکس های هر ماهانه‌ ی کودک را به صورت کتاب عکس در بیاوریم .

۳. می توان لحظاتی مثل لحظه ی متوجه شدن حاملگی ، سونوگرافی ، زایمان و … را به صورت فتوبوک درآورد و از آن به عنوان کتاب عکس لحظه ی تولد رونمایی کرد .

۴. می‌ توان عکس هایی را از زمان کودکی نوزاد در آغوش پدر بزرگ ، مادر بزرگ ، دایی ، خاله ، عمه و … به صورت کتاب عکس درآورد تا در آینده نوزاد آن ها را مشاهده نماید . این می‌تواند برای انسان ها جذاب باشد زیرا در سنین پایین و به خصوص در ماه های اول زندگی انسان زیاد از محیط اطراف خودش و انسانهایی که در اطرافش هستند اطلاعاتی ندارد .

۵. کتاب عکس داستان عاشقی ، لحظات و سالهای باهم بودن هم می تواند جذاب باشد . 

۶. فتوبوک جشن عروسی هم نسبت به ژورنال ها و آلبوم های ایتالیایی بسیار به صرفه می باشند .

۷. فتوبوک سفرنامه هم جذاب می باشد . بدون شک انسان در طول زندگی خودش به سفر های گوناگونی می رود که خاطرات آن برایش شیرین می باشد . او می تواند برای ثبت بهتر این لحظات عکسهای آن سفر را به صورت کتاب عکس در آورد .

مقایسه ی کتاب عکس ( فتوبوک ) عروسی با آلبوم ایتالیایی و ژورنال عروسی

کتاب عکس یا فتوبوک از نظر ظاهری حد وسط آلبوم ایتالیایی و ژورنال می باشد . اقامت برگهای آن از آلبوم ایتالیایی کمتر اما از ژورنال بیش تر می‌ باشد . در فتوبوک عروسی دو طرف هر صفحه ی باز شده به صورت یک عکس یک تکه هست که این مورد شبیه به آلبوم ایتالیایی می باشد . جنس جلد فتوبوک یا کتاب عکس معمولاً باید شبیه به صفحات داخلی باشد اما جلد آلبوم های ایتالیایی از آن ها جدا است و تنوع بیش تری دارد . البته در کشور ما تفکیک این سه نوع آلبوم کمی کار سختی می باشد و در آتلیه های مختلف معمولاً هر سه مورد را با یک نام می خوانند که این امری اشتباه می باشد .